Jakie szkolenia BHP i dla kogo ?
JAKIE SZKOLENIA BHP I DLA KOGO
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Szkolenie wstępne:
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktarzu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
1) szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktarzem ogólnym”
2) szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktarzem stanowiskowym”.
Instruktarz ogólny odbywają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktyki, studenci oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Szkolenie okresowe:
Szkolenie okresowe odbywają:
1) osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści – nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy.
2) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych – nie rzadziej niż raz na 3 lata, stanowiska, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników, nie rzadziej niż raz w roku. Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy.
3) pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji – nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy.
4) pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby – nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy.
5) pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt 1—4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy.
Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:
1) przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
2) odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.